top of page

Mahrem Ayna

Mahrem Ayna Sergisi, Attention İstanbul, Mart 2024

Bir kadın, dalgın; rüzgardan dağılan saçları yüzündeki ifadeyi gizleyemiyor. Bir genç kız, şık kıyafetleri içerisinde olabildiğince alımlı. Fotoğraf karesindeki herkes ona bakarken, fotoğrafa bakanın zihninde, sadece onun elinin kıvrımı kalıyor. Kumsalda toplanmış gençler. Yüzleri ışıl ışıl. O anın coşkusu izleyicisine de geçiyor. Siyahlar içerisinde, saçı topuz olan kadın, duygudan arınmış ifadesinde sanki fırtınaları gizliyor.
Farklı zamanlara dağılmış bireyleri bir araya getiren ‘aile albümleri’ fotoğrafları, bize temsilden çok daha fazlasını verir. Kimi tanıdık kimi yabancı birbiri ardına sıralanmış bu yüzler, bilinçten yoksun duygulanımların açığa çıkmasına aracılık eder. Kameranın öylece kaydettiği, inkarı mümkün olmayan ‘orada olma halini” ifade eden ‘Noeme’, bir tür büyü etkisi yaratırken, kayda geçirilen an ile ona bakma anının arasındaki uçurum, süreksizlikle birlikte ölüm fikrini yankılar.
Aile Fotoğrafları ile Görsel Konuşmalar atölyesinde, Aliye Atunbilek ve Nihal Şahin Göl sahaflarda buldukları aile fotoğraflarını kendi ürettikleri imgelerle bir diyaloğa sokarak, kişisel / toplumsal tarihlerinde görülmemiş, gösterilmemiş olanın izini sürüyor, bugünü yaratmadaki etkilerini sorguluyor, birbirinden tamamen bağımsız olguları bir araya getirerek yeni düşünce kapıları aralıyorlar. Geçmişten zamanın tozuyla birlikte kopup gelen bu yabancılar, sanatçılar için şimdiki zamanının bir aynasına dönüşüyor. Fotoğraflara tekrar tekrar bakışlarında duyguları derinleşiyor ve ilmek ilmek bütünlemeye çalışıyorlar dağılan parçalarını. Bu koca yapbozu birbirine eklerken ruhlarında açılan yarıktan tekrar doğuyorlar.
Hasköy’de, dar bir sokakta, duvarlarında hala eski ev sahiplerinin izlerini taşıyan iki katlı bir evde, Aliye ve Nihal’in kurguladıkları hikayeyle birlikte yerlerini alan ruhsuz gölgeler, misafirlerini ağırlamak için bekliyorlar.

bottom of page